10.10.2013 Albania

 

 

 

 

 

 

 

Mieszanka egzotyki i nowoczesności. Zacofania i rozwoju. Piękne góry, kaniony i wąwozy, czyste jeziora, dziewicze plaże. Przepiękne historyczne miasteczka wpisane do Światowego Dziedzictwa Unesco.

 

Przepyszne albańskie mięsne przysmaki takie jak kofte, mish.. Różnorodność kozich serów i sosów jogurtowych.

 

Narodowym albańskim trunkiem jest raki, którą wyrabia się najczęściej z winogron oraz z innych owoców. Popularne w Albanii jest także picie młodego wina (jest ono podawane do prawie każdego posiłku w litrowych karafkach) W kraju tym tabliczki z nazwami ulic są rzadkością, nr budynków przypisane są do ulic w sposób przypadkowy, nie funkcjonują oficjalne rozkłady jazdy w komunikacji zbiorowej a przystanki i ich lokalizacja to często fikcja do opanowania tylko dla lokalnych.

 

Pociągi jeżdżą tylko w dzień, w większości są stare, zdezelowane, często pozbawione okien, a o skorzystaniu z toalety można pomarzyć. Na szlakach dzieci bawią się rzucaniem kamieniami w przejeżdżające pociągi.
Jeśli zastanawiamy się co wybrać patrząc na czas przejazdu – pociąg czy autobus to zdecydowanie wygrywa autobus. Miłośnik kolei powinien jednak wybrać pociąg ze względu na specyficzną atmosferę w podróży i piękne widoki za oknami. Albańskie pociągi jeżdżą bardzo powoli, nie są komfortowe, lecz mają coś w sobie.

Kraj bardzo pogodnych, życzliwych i pomocnych ludzi. Koszt 1tyg wyprawy ok 1500zł/os lot/spaniealbania I - Kopia